Československo má talent je soutěží, která hledá talenty v České a Slovenské republice. Jedná se o společný projekt české televize Prima a slovenské televize JOJ. Původně měla tuto soutěž vysílat slovenská televize Markíza ve spolupráci s českou televizi Nova, neuplatnili však na tuto show akci.

Přišli tedy s Talentmanií, což byla obdobná show. Formát těchto pořadů vychází z původní britské talentové show Got Talent, ze které již vzešlo mnoho světových talentů, jako například operní zpěvák Paul Potts nebo zpěvačka Susan Boyle.

V první sérii této soutěže na židle porotců usedli Jan Kraus, Jaro Slávik a Lucie Bílá. Ve druhé sérii bylo obsazení porotců téměř stejné, pouze místo Jana Krause usedl na židli Martin Dejdar. Obě série moderovala stejná dvojice moderátorů, a to Jakub Prachař a Martin Pyro Rausch. Princip soutěžení byl v obou sériích vpodstatě stejný. Jako první probíhaly castingy, ve kterých měla hlavní slovo naše porota. Porota měla k dispozici takzvané bzučáky, pomocí kterých mohla soutěžící, kteří se jim nelíbili, okamžitě vybzučet. K postupu pak na druhou stranu potřeboval soutěžící nadpoloviční většinu, tedy dvakrát ano od poroty. Jestliže získal ano pouze jedenkrát, musel soutěž opustit.

Soutěžící se tak dostali do semifinálových kol, kde již o postupu  rozhodovali diváci prostřednictvím poslaných sms hlasů. V první sérii se do finále dostala ze sedmi semifinálových kol 14 finalistů, ve druhé sérii ze tří semifinálových kol deset finalistů.